KDY A JAK SI ZAČÍT HRÁT S MIMINKEM?
PRVNÍ ROK HRAJE TU NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ROLI PRO BUDOUCÍ VÝVOJ MIMINKA
Přestože je děťátko na světě teprve krátce, existuje spousta aktivit, kterými můžeme stimulovat jeho smysly a společně si hrát. Hru můžeme využít jako prevenci asymetrie těla, prevenci ploché hlavičky, můžeme díky ní předejít upřednostňování jedné strany, nebo jednoduše podporovat fyzickou aktivitu dítěte tak, aby to prospívalo jeho pohybovému aparátu.
Když se děťátko narodí, jeho svaly jsou oslabené, začínají si pomalu zvykat na působení gravitace, teplotní změny a obrovské množství nových smyslových vjemů. Tělíčko, které bylo schoulené devět měsíců v děloze, je najednou těžké, a potřebuje pomalu sílit a protahovat se. Stejně tak smyslové orgány, jako je zrak nebo sluch, nejsou ještě plně vyvinuté. Novorozenec vidí pouze hrubé obrysy a zaostřování na vzdálenější předměty si teprve osvojuje. Nemá plně natrénované a posílené okohybné svaly, takže plynulé sledování předmětu zatím neovládá. Stejně tak hlavičkou neotáčí na stranu, aby se mohlo podívat, co se kolem něj děje.
A často si ani neuvědomujeme, kolik fyzických úkonů před ním stojí a že to není úplně jednoduchá cesta. A právě my, jako rodiče, můžeme tuto cestu děťátku zpříjemnit hravým a velmi jemným přístupem, nebo třeba i tím, že na děťátko nebudeme spěchat a přehlcovat jej smyslovými vjemy.
První hravé prvky můžeme zařadit už při polohování novorozence
Už pro malého novorozence je velmi důležité polohování na bříšku, na bocích i na zádech. A právě v těchto chvílích můžeme využít spoustu vizuální, smyslové nebo zvukové stimulace, která děťátko motivuje k přirozené pohybové aktivitě nebo rozptýlí jeho pozornost, pokud mu je polohování nepříjemné. Poloha na bříšku je totiž pěkná dřina. Přesto je důležitá nejen pro zpevnění trupového svalstva, ale i pro protažení celého těla.
Kdy je ten správný čas na hru?
Správný čas na hru přichází ve chvíli, kdy je děťátko spokojené, přebalené, není hladové, podrážděné nebo nadměrně stimulované. U předčasně narozených dětí, nebo u dětí, které prodělaly nějakou nemoc nebo jinou zátěž, volíme pomalejší přístup.
hravý rozvoj děťátka
Zajímá vás, jak můžete hravě podpořit vývoj svého dítěte? Prohlédněte si knihu Mámou hravě pro miminka od narození do 18 měsíců a pojďte s námi proměnit chvíle vašeho děťátka v čas aktivního rozvoje a probudit dětskou radost a touhu poznávat, zkoumat a hýbat se.
Kromě her a aktivit, které se opírají o základní vývojové milníky v životě miminka a slouží jako prevence pro jeho správný a všestranný rozvoj, najdete v knize také spoustu jednoduchých návodů na tvorbu hraček a rozvojových pomůcek, ke kterým nepotřebujete nic víc, než běžné věci z domácnosti, z výtvarných potřeb nebo z přírody.
A pro koho kniha je? Pro každou mámu, tátu, babičku i dědu, kteří touží rozvíjet a podporovat děťátko hravou formou.